W dniach 4 do 8 grudnia delegacja ANS w Pile przebywa z wizytą organizacyjną w Jordan University of Science and Technology (JUST) w Irbid, Jordania gdzie spotkała się m.in. z Prorektorami Prof. Suhad Al-Jundi oraz Prof. Dr. Wa'il Tayfour, Prof. Feda AL-Tamimi – Dyrektorem Działu Współpracy Międzynarodowej, Dziekanami: Prof. Hanan S. Al-Nimry, Prof. Nihaya Al-Sheyab, Prof. Laila Akhu-Zaheya oraz Prof. Borhan Aldeen Albiss, Prof. Ayman N. Ababneh. W czasie wizyty ustalono, że dotychczasowa współpraca w Programie Erasmus+ poszerzona zostanie o kierunek Ratownictwo Medyczne.
„Wzmocnienie współpracy dla kierunków medycznych jest dla nas szczególnie ważne z uwagi na ogromny prestiż Jordańskiej Uczelni, która należy do światowej czołówki zarówno wg. rankingu Szanghajskiego (grupa 300 najlepszych uczelni) oraz Times Higher Education (grono 600 najlepszych uczelni). Tego typu kooperacja pozwoli nam dalej podnosić jakość kształcenia i stworzy szanse dla doskonalenia kompetencji zawodowych naszej kadry.” - powiedział Rektor dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS.
Jednak Erasmus nie był jedynym z poruszanych wątków. Władze obu instytucji ustaliły, że łączące je więzi zostaną zacieśnione za sprawą porozumienia, które otworzy drogę dla wspólnych badań naukowych oraz da podstawy dla przedsięwzięć o znacznie szerszym spektrum niż wymiana akademicka.
„Zrealizowane dotychczas spotkania robocze objęły problematykę procesu wzajemnego uznawania efektów uczenia się. Istotne dla przyszłej współpracy i wymiany studentów było w szczególności porównanie jordańskiego systemu punktów, bazującego na modelu amerykańskim, z obowiązującym w ANS w Pile systemem ECTS i osiągnięcie konsensusu co do metod przenoszenia osiągnięć dydaktycznych studentów.” - powiedział dr Paweł Dahlke, prof. ANS - Prorektor ds. Jakości kształcenia i studentów.
W minionych dniach Kierownicy Katedr Budownictwa, Fizjoterapii oraz Pielęgniarstwa uczestniczyli w spotkaniach roboczych ze swoimi odpowiednikami, w czasie których zostali zapoznani z programami studiów, lokalną bazą dydaktyczną oraz laboratoriami i wybranymi pracami badawczymi. Dr Małgorzata Lesińska-Sawicka i dr Anna Różańska-Kirschke gościły w szpitalu w Irbid, działającym na zasadach szpitala uniwersyteckiego, gdzie zapoznały się z lokalną kulturą i organizacją pracy, a także odwiedziły część działających w nim oddziałów. Tymczasem dr inż. Mahmoud Hsino w czasie wspomnianej wizyty w laboratoriach Wydziału Budownictwa zapoznał się z infrastrukturą wykorzystywaną do badań wytrzymałości materiałów stosowanych w obszarach aktywnych sejsmicznie oraz aparaturą do badań w zakresie technologii betonu. Kierownicy pilskich Katedr skorzystali ze sposobności do przedstawienia programów kształcenia realizowanych w Pile oraz przybliżenia działalności Centrum Fizjoterapii i Centrum Symulacji Medycznych.
„Wizyta w JUST dała nam również możliwość zaprezentowania wdrożonego w ANS w Pile modelu studiów dualnych, dzięki czemu nasz partner zyskał większą wiedzę na temat specyficznej, istotnej roli jaką odgrywają Akademie Nauk Stosowanych w polskim, a także europejskim modelu szkolnictwa wyższego.” - dodał Rektor dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS.
W tym również kontekście dyskutowano o znaczeniu więzi nauki z przemysłem i biznesem oraz towarzyszącej temu zmianie postrzegania roli uczelni w życiu społeczności lokalnych w skali subregionalnej i ogólnokrajowej.
Kolejny ważny punkt programu to wizyta w nowoczesnym Instytucie Nanotechnologii gdzie prowadzone są między innymi badania nad nowoczesnymi polimerami, inteligentnymi materiałami konstrukcyjnymi, innowacjami w dziedzinie fotowoltaiki oraz magazynowania energii, ale również nanotechnologii w farmakologii.
„Poza stricte formalnym wymiarem naszej wizyty zostaliśmy zaproszeni przez lokalną organizację studentów i absolwentów do uczestnictwa w uroczystościach związanych z włączeniem ich jako pierwszej organizacji z tego regionu (w roli formalnego kandydata) do Erasmus Student Network jednego z największych stowarzyszeń studenckich w Europie, powstałego w 1989 r. obecnego w 1000 uczelni w 40 krajach.” - mówił mgr Łukasz Marczak – Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.
Było to zaledwie jedno ze spotkań zrealizowanych z lokalnymi studentami. Ponieważ wyjazdowi do Jordanii towarzyszyło upowszechnianie wiedzy o Programie Erasmus oraz realizowanych przez ANS w Pile w jego ramach projektach i ich rezultatach. Była to też doskonała okazja do promowania naszej Uczelni i budowania jej marki poza granicami kraju.
„Niewątpliwą wartością dodaną naszej wizyty było spotkanie z Panią Aryaf Al-rousan – Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Yarmouk University w Irbid w czasie, którego dyskutowano o potencjalne przyszłej współpracy w Programie Erasmus+.” - dodał mgr Łukasz Marczak.
Poza wymienionymi wcześniej spotkaniami oraz warsztatami roboczymi JUST zaprosił pilską delegację do uczestnictwa w specjalnym jednodniowym programie kulturo-poznawczym, dzięki czemu uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę na temat kraju partnera, tutejszej kultury organizacyjnej oraz kultury pracy, tym samym mieli sposobność skuteczniej przygotować się do przyszłej współpracy.
Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"