„Program Erasmus powstał w 1987 roku jako program wymiany studentów. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny, Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem.
Erasmus jest programem dla uczelni, ich studentów i pracowników. Wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, promuje mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć również inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują ze szkołami wyższymi.
Polska bierze udział w programie Erasmus od roku 1998/99. W latach 1995-2006 Erasmus wchodził w skład wspólnotowego programu Socrates, a od roku akademickiego 2007/2008 jest częścią programu „Uczenie się przez całe życie” (LLP – the Lifelong Learning Programme), programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego, przewidzianego na lata 2007-2013.
Dzięki przystąpieniu do Programu Erasmus oraz zdobyciu Rozszerzonej Karty Uczelni Erasmusa (Erasmus Extended University Charter) nasza Uczelnia zyskała możliwość partycypowania w wymianie studentów oraz pracowników uczelni, kursach intensywnych, będących cyklami wykładów dla międzynarodowych grup studentów, projektach wielostronnych dotyczących opracowywania nowych programów kształcenia i modernizowania Uczelni.
Od 2007r. do 2014r, studenci uprawnieni byli do uczestnictwa w Programie „Uczelnie się przez całe życie” Program Erasmus w ramach dwóch typów mobilności:
SMS – wyjazdy na część studiów do zagranicznych uczelni partnerskich uczestniczących w Programie Erasmus w ramach limitów miejsc określonych w umowach zawartych z tymi instytucjami;
SMP – wyjazdy na praktyki i staże zawodowe do firm, których siedziba mieści się w kraju uprawnionym do uczestnictwa w Programie Erasmus.
Pracownicy z kolei uprawnieni byli do uczestnictwa w Programie „Uczelnie się przez całe życie” Program Erasmus w ramach dwóch typów mobilności:
STA – wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć w zagranicznych uczelniach partnerskich;
STT – wyjazdy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz nauczycieli akademickich do instytucji zagranicznych (w tym szkół wyższych) mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych i doskonalenie posiadanego warsztatu pracy.
Osoby zakwalifikowane do wyjazdu w Programie Erasmus otrzymywały od Uczelni specjalne stypendia (z wyjątkiem wyjazdów realizowanych z tzw. grantem zerowym) ufundowane ze środków Komisji Europejskiej. Informacje o wysokości stypendiów znaleźć można w zakładkach odpowiadających danemu typowi mobilności.
Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"