WYJAZDY W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ KA131

Informacje ogólne

Z programu Erasmus+ wspierane są praktyki i staże za granicą odbywane przez studentów (na poziomie licencjatu lub magisterium) i doktorantów, którzy studiują na uczelni wyższej w kraju uczestniczącym w programie. Staż taki mogą również odbyć absolwenci, którzy niedawno ukończyli studia. 

Podczas praktyk lub stażu za granicą w ramach Erasmusa+ możesz nie tylko poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, językowe i międzykulturowe, ale także zdobyć tzw. soft skills, które są bardzo cenione przez pracodawców, oraz wykształcić w sobie zmysł przedsiębiorczości.  

W zależności od kraju wyboru, student otrzymuje dofinansowanie na mobilność (kliknij aby przejść do infomacji o dofinansowaniu).Osoby z mniejszymi szansami otrzymać mogą stypendium wypłacane ze środków programu Erasmus+ zwiększone o dodatek specjalny zgodnie z zasadami określonymi w umowie finansowej z NA Erasmusa. Więcej informacji uzyskają Państwo w Dziale wspópracy Międzynarodowej (bud. A pok. 29).

Osoby z mniejszymi szansami – to osoby, które w chwili kwalifikacji do uczestnictwa w E+ spełniają co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:

  1. decyzją właściwej komisji uprawnione są do otrzymywania stypendium socjalnego zgodnie z Regulaminem przyznawania świadczeń dla studentów Akademi Nauk Stsowanych im. Stanisława Staszica w Pile;
  2. osoby, których niepełnosprawność potwierdzona jest orzeczeniem właściwego organu, którego potwierdzoną kopię student jest zobowiązany załączyć do wniosku (kopię orzeczenia potwierdza organ wydający lub na podstawie oryginału koordynator ds. osób z niepełnosprawnościami);
  3. osoby, które posiadają ważną decyzję Urzędu do Spraw Cudzoziemców o objęciu azylem lub ochroną czasową (z tytułu spełniania warunków do nadania statusu uchodźcy lub nie spełniają warunków do nadania statusu uchodźcy, ale kwalifikują się do uzyskania ochrony uzupełniającej).

Czas trwania

Staż za granicą musi trwać co najmniej 2 miesiące i maksymalnie 12 miesięcy. 

W ramach programu Erasmus+ możesz wziąć udział w kilku wymianach, zarówno jako student, jak i stażysta. Jednak łączny okres pobytu za granicą (obejmujący okresy studiów za granicą) nie może przekroczyć 12 miesięcy w jednym cyklu studiów. „Cykl” oznacza poziom studiów określony w Europejskich ramach kwalifikacji: 

  • cykl pierwszy (licencjat lub równoważny): poziom 5/6
  • cykl drugi (magisterium lub równoważny): poziom 7
  • cykl trzeci (doktorat lub równoważny): poziom 8.

W przypadku studiów składających się z jednego cyklu, takich jak medycyna czy architektura, można wyjechać maksymalnie na 24 miesiące.

Na staż za granicą mogą też wyjechać absolwenci, którzy niedawno ukończyli studia. W takim przypadku staż musi odbyć się w ciągu roku od ukończenia studiów, a odpowiedni wniosek należy złożyć jeszcze przed ich ukończeniem.

Dążąc do wspierania rozwoju samodzielności oraz kreatywności studentów Uczelnia zachęca wszystkich chętnych do wyjazdu na praktyki za granicą do samodzielnego poszukiwania miejsca w których będą mogły zostać zrealizowane. Jednocześnie dążymy do zapewnienia wysokiej jakości zagranicznych praktyk zawodowych poprzez zawarcie umów o stałej współpracy z podmiotami zagranicznymi. Jednak samodzielne znalezienie firmy bądź instytucji, procentuje przyznaniem dodatkowych punktów w procesie kwalifikacji, co zwiększa szanse na wyjazd. Zdobądź informacje, jakie dokumenty będzie potrzebował od Ciebie pracodawca (np. CV, list motywacyjny).

W twoim interesie jest, abyś przed wyjazdem dowiedział(a) się jak najwięcej o kulturze kraju, w którym masz zamiar odbyć praktyki oraz o warunkach pracy w wybranej przez siebie firmie/instytucji.

  • skontaktuj się z opiekunem praktyki u zagranicznego pracodawcy oraz opiekunem w uczelni, ustal z nimi wstępne cele i plan pracy;
  • dowiedz się od pracodawcy, czy będziesz objęty/a zbiorowym ubezpieczeniem pracowników, czy też firma wymagać będzie od Ciebie posiadania konkretnej formy ubezpieczenia (np. odpowiedzialność cywilna);
  • zapoznaj się ze stroną Uczelni, aby dowiedzieć się, jaka stawka stypendium obowiązuje dla kraju, do którego chcesz jechać;
  • pamiętaj także, aby ustalić z pracodawcą, czy będziesz otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę;
  • zdobądź informacje na temat kosztów utrzymania w mieście, w którym będziesz przebywać. Upewnij się, jakie formalności są związane z przygotowaniem wyjazdu oraz jakie obowiązują Cię terminy (rekrutacja na wyjazd, ew. dodatkowe dokumenty wymagane przez pracodawcę);
  • zaplanuj swoje zakwaterowanie – firmy nie dysponują własnymi akademikami, więc licz się z tym, że możesz być zdany/a w tej kwestii na siebie. Dowiedz się, czy dana firma oferuje pomoc w znalezieniu mieszkania, sprawdź czy w mieście, do którego chcesz jechać jest uczelnia wyższa i posiada swoje akademiki/domy studenta, skontaktuj się z nią i zapytaj o możliwość zakwaterowania w okresie letnim.

Aplikacja na PUSS - krok po kroku:

  1. Rejestracja w bazie danych.
  2. Learning Agreement for Traineeship - inaczej porozumienie o programie praktyk. Student wypełnia dokument w porozumieniu z instytucją przyjmującą oraz - jeśli wyjazd jest w ramach praktyk obowiązkowych na PUSS - opiekunem praktyk na ANS w Pile;
  3. Dokumenty:
  • numer konta bankowego EUR, wraz z nazwą banku oraz kodem SWIFT (jeśli stypendium wypłacane będzie w ramach Programu PO WER - konto PLN);
  • karta EKUZ - wydawana od ręki w NFZ;
  • dodatkowe ubezpiecznie od NNW wraz transportem zwłok do kraju;
  • potwierdzenie rejestracji w systemie Odyseusz.

Umowa finansowa:

Po otrzymaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, podpisana zostanie umowa finansowa pomiędzy uczelnią wysyłającą a studentem.

Aby dokonać pełnego rozliczenia się z mobilności, po powrocie prosimy o dostarczenie do Działu Współpracy Międzynarodowej w ANS w Pile poniższych dokumentów:

  1. Learning Agreement for Traineeship - jeśli nie został odesłany podpisany przez wyjazdem;
  2. Kartę ewaluacji praktyki - karta z oceną studenta podpisana przez pracodawcę;
  3. Certificate of attendance - certyfikat obecności studenta na mobilności. Prosimy sprawdzić poprawność dat mobilności;
  4. Potwierdzenie wypełnienia ankiety beneficjenta - taka ankieta zostanie wysłana do Państwa na któtko przed zakończeniem mobilności. Prosimy o uważne sprawdzanie skrzynki mailowej oraz folderu SPAM.

Do obowiązków każdego studenta należy dostarczenie tych dokumentów do Działu Współpracy Międzynarodowej w ANS w Pile. Brak dostarczenia dokumentów lub dostaczenie błędnego certyfikatu skutkować będzie zwrotem części lub całości stypendium.

Jeśli praktyka została odbyta w ramach praktyki obowiązkowej na ANS w Pile, prosimy o dostarczenie potrzebnych dokumentów do kierunkowego opiekuna praktyk oraz Działu Praktyk Studentkich. W tym celu prosimy o kontakt z odpowiednimi jednostkami. 

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

erasmus.png

Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"