Z programu Erasmus+ wspierane są praktyki i staże za granicą odbywane przez studentów (na poziomie licencjatu lub magisterium) i doktorantów, którzy studiują na uczelni wyższej w kraju uczestniczącym w programie. Staż taki mogą również odbyć absolwenci, którzy niedawno ukończyli studia.
Podczas praktyk lub stażu za granicą w ramach Erasmusa+ możesz nie tylko poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, językowe i międzykulturowe, ale także zdobyć tzw. soft skills, które są bardzo cenione przez pracodawców, oraz wykształcić w sobie zmysł przedsiębiorczości.
W zależności od kraju wyboru, student otrzymuje dofinansowanie na mobilność (kliknij aby przejść do infomacji o dofinansowaniu).Osoby z mniejszymi szansami otrzymać mogą stypendium wypłacane ze środków programu Erasmus+ zwiększone o dodatek specjalny zgodnie z zasadami określonymi w umowie finansowej z NA Erasmusa. Więcej informacji uzyskają Państwo w Dziale wspópracy Międzynarodowej (bud. A pok. 29).
Osoby z mniejszymi szansami – to osoby, które w chwili kwalifikacji do uczestnictwa w E+ spełniają co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
Staż za granicą musi trwać co najmniej 2 miesiące i maksymalnie 12 miesięcy.
W ramach programu Erasmus+ możesz wziąć udział w kilku wymianach, zarówno jako student, jak i stażysta. Jednak łączny okres pobytu za granicą (obejmujący okresy studiów za granicą) nie może przekroczyć 12 miesięcy w jednym cyklu studiów. „Cykl” oznacza poziom studiów określony w Europejskich ramach kwalifikacji:
W przypadku studiów składających się z jednego cyklu, takich jak medycyna czy architektura, można wyjechać maksymalnie na 24 miesiące.
Na staż za granicą mogą też wyjechać absolwenci, którzy niedawno ukończyli studia. W takim przypadku staż musi odbyć się w ciągu roku od ukończenia studiów, a odpowiedni wniosek należy złożyć jeszcze przed ich ukończeniem.
Dążąc do wspierania rozwoju samodzielności oraz kreatywności studentów Uczelnia zachęca wszystkich chętnych do wyjazdu na praktyki za granicą do samodzielnego poszukiwania miejsca w których będą mogły zostać zrealizowane. Jednocześnie dążymy do zapewnienia wysokiej jakości zagranicznych praktyk zawodowych poprzez zawarcie umów o stałej współpracy z podmiotami zagranicznymi. Jednak samodzielne znalezienie firmy bądź instytucji, procentuje przyznaniem dodatkowych punktów w procesie kwalifikacji, co zwiększa szanse na wyjazd. Zdobądź informacje, jakie dokumenty będzie potrzebował od Ciebie pracodawca (np. CV, list motywacyjny).
W twoim interesie jest, abyś przed wyjazdem dowiedział(a) się jak najwięcej o kulturze kraju, w którym masz zamiar odbyć praktyki oraz o warunkach pracy w wybranej przez siebie firmie/instytucji.
Aplikacja na PUSS - krok po kroku:
Umowa finansowa:
Po otrzymaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, podpisana zostanie umowa finansowa pomiędzy uczelnią wysyłającą a studentem.
Aby dokonać pełnego rozliczenia się z mobilności, po powrocie prosimy o dostarczenie do Działu Współpracy Międzynarodowej w ANS w Pile poniższych dokumentów:
Do obowiązków każdego studenta należy dostarczenie tych dokumentów do Działu Współpracy Międzynarodowej w ANS w Pile. Brak dostarczenia dokumentów lub dostaczenie błędnego certyfikatu skutkować będzie zwrotem części lub całości stypendium.
Jeśli praktyka została odbyta w ramach praktyki obowiązkowej na ANS w Pile, prosimy o dostarczenie potrzebnych dokumentów do kierunkowego opiekuna praktyk oraz Działu Praktyk Studentkich. W tym celu prosimy o kontakt z odpowiednimi jednostkami.
Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"