WYJAZDY W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ KA131 i KA171

Wyjazd SMS
KA131
Wyjazd SMS
KA171

Informacje ogólne

Wyjazd na studia w ramach Erasmus+ może trwać od 3-12 miesięcy i odbywa się do jednej uczelni partnerskich posiadającej Kartę ECHE. Aktualna lista uczelni partnerskich dostępna jest w zakładce: Uczelnie partnerskie.

O wyjazd na Erasmusa może ubiegać się osoba, która oficjalnie jest studentem ANS w Pile. W rekrutacji mogą uczestniczyć studenci, którzy ukończyli przynajmniej 1 rok studiów.

W programie Erasmus+ możliwy jest wyjazd na studia i praktykę więcej niż jeden raz, na okres nieprzekraczający 12 miesięcy na każdym stopniu studiów.

Podstawowymi kryteriami kwalifikacji studentów na studia są:

  • średnia ocen (z ostatniego zaliczonego semestru);
  • znajomość języka obcego zgodna z wymogami uczelni/ instytucji przyjmującej. 

Uczelnia macierzysta zobowiązuje się do uznania okresu studiów zrealizowanych w uczelni partnerskiej za równoważny z okresem studiów w uczelni macierzystej pod warunkiem zrealizowania przez studenta uzgodnionego przed wyjazdem programu studiów (Learning Agreement for Studies czyli porozumienia o programie zajęć).

Student wyjeżdżający nie traci praw studenta w Polsce i zachowuje m.in. nabyte przed wyjazdem prawa do stypendiów krajowych: np. socjalnego). Dodatkowo, osoby z mniejszymi szansami wyjeżdżające na studia lub praktyki, mogą otrzymać stypendium wypłacane ze środków E+ zwiększone o dodatek specjalny zgodnie z zasadami określonymi w umowie finansowej z NA Erasmusa (więcej informacji uzyskacie Państwo w Dziale Współpracy Międzynarodowej - bud. A pok. 29). 

Student otrzymuje dofinansowanie/stypendium wyrównujące zwiększone koszty utrzymania za granicą – stypendium nie jest przeznaczone na pokrycie pełnych kosztów wyjazdu. Stawki są podzielone na 3 grupy w zależności od kraju do którego się jedzie.

Uwaga!

Uczelnia przyjmująca nie ma prawa pobierać od studentów przyjeżdżających opłat za naukę (wpisowego, czesnego, opłat za egzaminy itp.).

Nieformalnie Erasmus jest wyjątkową szansą na:

  • przeżycie przygody życia;
  • poznanie nowych przyjaciół (a jak dowodzą niektórzy z naszych byłych Erasmusów – miłości życia);
  • poznanie kultury innego kraju w niemal każdym aspekcie począwszy od zwyczajów przy stole, a skończywszy na sposobach spędzania wolnego czasu;
  • zwiedzenie co najmniej jednego obcego kraju (naturalnie w czasie wolnym, tj. po zajęciach / praktykach oraz w weekendy);
  • przekonanie się o umiejętności radzenia sobie w najróżniejszych sytuacjach - poważną próbą samodzielności;
  • przekonanie się czy świat rzeczywiście jest globalną wioską i czy za granicą studiuje się tak samo ja w Pile;
  • zweryfikowanie czy stereotypy mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością - uwierzcie nam na słowo – można się zdziwić;
  • doskonalenie znajomości języka angielskiego i nauczenie nowego mniej popularnego języka;
  • zdobycie przewagi nad innymi studentami przy ubieganiu się o niektóre stanowiska pracy.

Zasady wyjazdu

Osoby z mniejszymi szansami – to osoby, które w chwili kwalifikacji do uczestnictwa w E+ spełniają co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:

  1. decyzją właściwej komisji uprawnione są do otrzymywania stypendium socjalnego zgodnie z Regulaminem przyznawania świadczeń dla studentów Akademi Nauk Stsowanych im. Stanisława Staszica w Pile;
  2. osoby, których niepełnosprawność potwierdzona jest orzeczeniem właściwego organu, którego potwierdzoną kopię student jest zobowiązany załączyć do wniosku (kopię orzeczenia potwierdza organ wydający lub na podstawie oryginału koordynator ds. osób z niepełnosprawnościami);
  3. osoby, które posiadają ważną decyzję Urzędu do Spraw Cudzoziemców o objęciu azylem lub ochroną czasową (z tytułu spełniania warunków do nadania statusu uchodźcy lub nie spełniają warunków do nadania statusu uchodźcy, ale kwalifikują się do uzyskania ochrony uzupełniającej).

Aplikacja na ANS - krok po kroku:

  1. Rejestracja w bazie danych.
  2. Learning Agreement - inaczej porozumienie o programie studiów. W celu stworzenia takeigo dokumentu prosimy o kontakt mailowy z Panią Magdą Drzastwa na adres: mdrzastwa@ans.pila.pl
  3. Potwierdzenie wypełnienia testu językowego OLS - wysyłany do Państwa przed wyjazdem.
  4. Dokumenty
  • numer konta bankowego EUR, wraz z nazwą banku oraz kodem SWIFT (jeśli stypendium wypłacane będzie w ramach Programu PO WER - konto PLN);
  • karta EKUZ - wydawana od ręki w NFZ;
  • dodatkowe ubezpiecznie od NNW wraz transportem zwłok do kraju;
  • potwierdzenie rejestracji w systemie Odyseusz;

Przed stworzeniem umowy finansowej, student musi dostarczyć do Działu Współpracy Międzynarodowej wykaz ocen z semestru poprzedzającego wyjazd na mobilność.

Uczelnie zagraniczne mają również swoje wymagania odnośnie dokumentacji, dlatego prosimy o zapoznanie się z ich stroną internetową. W wielu przypadkach są to:

  1. Aplikacja o miejsce w akademiku;
  2. CV (np. https://europass.org.pl)
  3. Rejestracja w bazie danych;
  4. Application form.

Przed wyjazdem należy pamiętać, że większość uczelni przyjmujących ma określone daty do kiedy student może aplikować o miejsce. Dlatego jeśli myślisz o wyjeździe - nie czekaj z aplikacją! :)

Umowa finansowa:

Po otrzymaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, podpisana zostanie umowa finansowa pomiędzy uczelnią wysyłającą a studentem. Studenci wyjeżdżający ze stypendium w EUR dostają przed wyjazdem 80% z pełnej kwoty stypendium. Pozostałe 20% wypalcane jest po powrocie, po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów.

Różnice programowe

Są to przedmioty, za które nie byliśmy w stanie znaleźć odpowiedników za granicą. Takie różnice zostają również wpisane w Learning Agreement, a po powrocie z mobilności studnt ma cały kolejny semestr na ich zaliczenie. Przed wyjazdem proponujemy skontaktować się z prowadzącymi, aby szczegółowo omówić plan ich zaliczenia.

Uczelnia wysyłająca i przyjmująca uzgodniły w umowie międzyinstytucjonalnej zalecany poziom biegłości językowej w zakresie głównego języka wykładowego, w jakim student będzie realizował program kształcenia w uczelni przyjmującej. Uczelnia wysyłająca jest odpowiedzialna za wsparcie, jakie będzie udzielone zakwalifikowanym kandydatom, aby osiągnęli założony poziom biegłości językowej do czasu rozpoczęcia zajęć w uczelni przyjmującej. 

Poziom biegłości językowej dla głównego języka wykładowego, jaki student posiada lub zobowiązał się nabyć do czasu rozpoczęcia mobilności, musi być wpisany w odpowiednie pole formularza LA lub do umowy, którą student podpisuje z uczelnią wysyłającą. Jeżeli poziom biegłości językowej zakwalifikowanego kandydata jest niższy niż zalecany w LA lub w ww. umowie, uczelnia wysyłająca i student powinni uzgodnić, że zalecany poziom zostanie przez studenta osiągnięty do czasu wyjazdu. Student i uczelnia powinni także uzgodnić, czy i w jakiej formie będzie udzielone studentowi wsparcie w celu poprawy kompetencji językowych. 

The Erasmus+ Online Linguistic Support (OLS) to narzędzie, które zostało uruchomione w celu zapewnienia lepszej jakości mobilności poprzez podniesienia kompetencji językowych studentów Erasmusa+ w zakresie głównego języka studiów/praktyki przed rozpoczęciem mobilności lub w trakcie jej trwania.

W przypadku mobilności z krajami programu dla języków objętych systemem wsparcia językowego OLS student musi poddać się testowi biegłości językowej przed rozpoczęciem mobilności oraz po jej zakończeniu. Wymóg ten nie dotyczy native speakers oraz studentów niepełnosprawnych (jeżeli niepełnosprawność wyklucza możliwość wypełnienia testu).

Wypełnienie testu biegłości językowej w OLS przez studenta przed rozpoczęciem mobilności jest obowiązkowe. Student powinien wypełnić test po otrzymaniu pozytywnej decyzji kwalifikującej go na wyjazd, przed podpisaniem LA lub umowy z uczelnią wysyłającą. 

Na podstawie wyniku testu biegłości językowej uczelnia wysyłająca może przyznać studentowi licencję na kurs językowy w OLS, aby student poprawił swoje kompetencje językowe. 

Zdarzają się sytuacje gdzie po przyjeździe jeden z przedmiotów oferowanych przez uczelnię zagraniczną nie został otwarty lub wprost przeciwnie - pojawił się nowy, który można by było dodatkowo wpisać do LA, jako ekwiwalent. Wtedy w ciągu miesiąca od rozpoczęcia semestru w uczelni przyjmującej, studenci mogą dokonać zmian w Learning Agreement - tzw. During the mobility. 

Dokument ten jest obowiązkowy tylko kiedy takie zmiany nastąpią. Jeśli Twój Learning Agreement nie wymaga zmian - możemy ominąć ten punkt. 

Prosimy pamiętać, że takie zmiany na nowo musi zaakceptować nie tylko Dział Współpracy Międzynarodowej w ANS w Pile, ale również Koordynator ECTS na danym kierunku studiów. Prosimy nie czekać z przesłaniem dokumentu do akcpetacji. Brak jakiekolwiek informacji odnośnie zmian w LA skutkować może nieuznaniem danego przedmiotu przez uczelnię macierzystą, po powrocie z mobilności.

Uwaga!

W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z planem zajęć - język wykładu inny niż podany w umowie, brak kontaktu z prowadzącymi, brak planu zajęć, etc. - prosimy niezwłocznie poinformować o tym w pierwszej kolejności koordynatora w uczelni przyjmującej, a następnie nasz Dział Współpracy Międzynarodowej. Prosimy nie czekać z tym do końca semestru!

Najsmutniejsza część Erasmusa, ale zarazem najważniejsza jeśli chodzi o pełne zaliczenie wyjazdu. Po powrocie prosimy o dostarczenie poniższych dokumentów:

  1. Learning Agreement Before the mobility - jeśli nie został odesłany przez uczelnię zagraniczną przed wyjazdem studenta;
  2. Learning Agreement During the mobility - jeśli był konieczny;
  3. Transcript of records - wykaz ocen studenta;
  4. Certificate of attendance - certyfikat obecności studenta na mobilności. Prosimy sprawdzić poprawność dat mobilności;
  5. Potwierdzenie wypełnienia drugiego testu językowego OLS - prosimy o zalogowanie się na konto, które zakładali Państwo podczas wypełniania pierwszego testu. Drugi test powinien być dostępny na krótko przed zakończeniem mobilności;
  6. Potwierdzenie wypełnienia ankiety beneficjenta - taka ankieta zostanie wysłana do Państwa na któtko przed zakończeniem mobilności. Prosimy o uważne sprawdzanie skrzynki mailowej oraz folderu SPAM.

Wszystkie te dokumenty dostaną Państwo w Biurze Erasmusa uczelni zagranicznej. Do obowiązków każdego studenta należy dostarczenie tych dokumentów do Działu Współpracy Międzynarodowej w ANS w Pile. Brak dostarczenia dokumentów lub dostaczenie błędnego certyfikatu skutkować będzie zwrotem części lub całości stypendium.

Uwaga!

W zależności od czasu nadesłania poprawnych dokumentów oraz liczby uczestników, wypłacenie zaległego 20% stypendium może potrwać do 4 tygodni.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

erasmus.png

Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"