Zdaniem wielu specjalistów jedną z głównych przyczyn ogromnej skali zachorowań na COVID-19 we Włoszech było zbyt swobodne podejście do zaistniałego zagrożenia, natomiast działania zaradcze podejmowane przez lokalne władze nie były traktowane przez mieszkańców z należytą powagą. Skutkiem, czego w chwili, kiedy rząd zamknął szkoły i uniwersytety społeczeństwo zamiast ograniczyć przebywanie w przestrzeni publicznej ruszyło tłumnie na spotkania towarzyskie, do galerii handlowych, na koncerty. Tym samym tworząc doskonałe warunki do rozwoju epidemii.
Dziś rządy wielu państw, w tym Polski, mądrzejsze o smutną naukę wyciągniętą z błędów popełnionych we Włoszech wprowadzają szereg restrykcji, które z założenia mają za zadanie przeciwdziałać. Powtórzmy to jeszcze raz przeciwdziałać rozwojowi epidemii. I wbrew niektórym informacjom jakie znaleźć można w Internecie nie jest to przejaw bezsilnej walki z pandemią, ale o nowym zagrożeniu jakie niesie obecnie ze sobą dzisiaj Internet, napisze nieco obszerniej w dalszej części.
Pozwólcie Państwo, że rozpocznę od przytoczenia Komunikatu Rektora PUSS w Pile:
Drodzy studenci, wykładowcy, pracownicy PUSS w Pile,
stoimy w obliczu sytuacji szczególnej, która wymaga od nas współpracy. Jestem przekonany, że społeczność akademicka naszej Uczelni doskonale poradzi sobie z tymi czasowymi trudnościami. Aby zminimalizować ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wstrzymaliśmy wymianę międzynarodową, odwołaliśmy wydarzenia uczelniane, zajęcia dydaktyczne zostały także zawieszone do 25 marca. Prosiłbym jednak, aby czas wolny od zajęć wykorzystać w sposób właściwy, stosując się do zaleceń m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zachęcam więc do pozostania w domu i unikania dużych skupisk ludzkich. Drodzy studenci, wykorzystajcie ten czas na naukę, nadrobienie zaległości, przygotowanie się do pracy z materiałem, który będzie trzeba zrealizować w terminie skróconym.
Pragnę podkreślić, że administracja Uczelni funkcjonuje, jednakże proszę o zachowanie wyłącznie mailowej i telefonicznej drogi kontaktu.
Wszystkie te działania mają tylko jeden cel – bezpieczeństwo Wasze i Waszych bliskich. Wiele zależy jednak od nas samych, naszej rozwagi i odpowiedzialności, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli znowu spotkać się w murach Uczelni i wrócić na standardowe tory życia akademickiego. Teraz jednak zadbajmy o to, by ten trudniejszy czas przetrwać bezpiecznie.
Do zobaczenia!
dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PUSS
Rektor
Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile
Teraz chciałbym przejeść do potwierdzonych wiarygodnych informacji o obecnym stanie rzeczy.
To prawda, że rząd Rzeczpospolite Polskiej podjął decyzję o zamknięciu granic (dal osób wjeżdżających do kraju). Poniżej najważniejsze informacje z komunikatu:
Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń. […] Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.
W przeciwieństwie do fałszywych informacji podawanych przez niektóre media Ograniczamy napływ obcokrajowców do Polski, ale nie zamykamy miast. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga. Zdecydowaliśmy się jako polski rząd w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi. To zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Podobne działania wdrożyły już także kraje grupy Wyszehradzkiej, które ograniczyły drastycznie ruch międzynarodowy. Tylko wspólne i spójne działanie wszystkich regionu zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Kolejnym krokiem, mającym zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 jest wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego, które pozwoliło na odwołanie imprez masowych, zamknięcie przedszkoli, szkół, uczelni wyższych, siłowni, basenów, klubów tanecznych, klubów fitness, muzeów bibliotek i kin, ograniczenie działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych. Cytując komunikat rządu:
Ograniczamy funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Jednak wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne –bez przeszkód kupić będzie można jedzenie, lekarstwa i środki czystości. Inaczej działać będą także restauracje, kawiarnie i bary. Tutaj zamówienie złożycie na wynos lub z dowozem. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której osoby przebywające w domu z powodu zawieszenia zajęć w szkołach i uczelniach czy pracy zdalnej przebywają w dużych skupiskach ludzkich. Dlatego też zdecydowaliśmy się na:
ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych!),
zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.
Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:
- sklepy spożywcze,
- apteki,
- drogerie,
- pralnie.
- Banki i placówki finansowe działają normalnie
Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi. Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działamy prewencyjnie. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się korona wirusa.
Podkreślmy jeszcze raz wszystkie te działania mają charakter prewencyjny i zmierzają do zapewnienia Waszego i naszego bezpieczeństwa przez maksymalne ograniczenie możliwości przenoszenia COVID-19.
Niestety obecnie w wielu mediach podawane są informacje, których wiarygodność w najlepszym przypadku pozostawia wiele do życzenia, dlatego apelujemy, aby informacje o aktualnym stanie rzeczy czerpać od koordynatorów Erasmusa uczelni rodzimej i uczelni goszczacej, ze stron www.gov.pl/koronawirus , www.gis.gov.pl , www.who.int. Informacje o restrykcjach w ruchu w strefie Schoengen ze strony https://www.schengenvisainfo.com/news/
Osoby rozważające przerwanie pobytu na stypendium Programu Erasmus uprzejmie informujemy o takiej możliwości jednak z uwagi na specyfikę proceduralną bardzo prosimy o kontakt z Biurem Erasmusa PUSS w Pile. Chcielibyśmy jednak zwrócić Państwa uwagę na fakt, że w związku z ograniczeniami przepływu ludności wprowadzonymi w wielu krajach oraz w przypadku wyboru przejazdu komunikacją zbiorową wystawiają się Państwo na zdecydowanie większe ryzyko zarażenia niż w przypadku pozostania w instytucji przyjmującej, a także duże trudności związane z podróżą do domu oraz późniejszą kwarantanną.
Kończąc pragnę powiedzieć, że pomimo, iż tegoroczny Erasmus jest tymczasowo przesłonięty cieniem COVID-19 mam ogromną nadzieję, że już wkrótce życie Erasmusów w całej Europie powrócić do normy.
Łukasz Marczak
Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej
Uczelniany Koordynator Programu Erasmus